SHIELD 1 BLUE 2025 09 01T111453 876
1.9.2025

På tisdag bjuds det på fotboll av högsta klass på Lemonsoft Stadion när VIFK tar emot serieledaren HJK. Helsingforslaget har hållit fast vid serieledningen i Nationella Ligans mästerskapsserie med övertygande insatser.

HJK förstärkt med landslagsstjärna

Till HJK har nyligen anslutit den rutinerade mittfältaren Nora Heroum, som spelat de senaste tio säsongerna utomlands och i somras även deltog i EM-slutspelet med Finlands landslag. Heroums erfarenhet och speluppfattning ger ytterligare bredd åt ett redan starkt lag.

VIFK redo för utmaningen

Hemmamannskapet VIFK går in i matchen med ett starkt lag. Endast Fanny Söderström är fortfarande borta på grund av skada, men hennes rehabilitering framskrider enligt plan. Laget har tagit sig igenom en flunssväng och huvudtränaren Tomi Kärkkäinen litar på att hans spelare är redo.

– Som alla vet kommer ett tufft motstånd till Vasa. Vi hoppas att de är lite trötta efter matchtätheten, de har haft många matcher på sistone, kommenterar Kärkkäinen.

– Senast mot HJK hängde vi med bra och utmanade dem i 70 minuter. Jag förväntar mig att vi i den kommande matchen kan göra det under hela matchen.


Nationella Ligans bästa till Vasa

För VIFK:s hemmapublik erbjuder matchen ett utmärkt tillfälle att se fotboll på allra högsta nationella nivå. HJK anländer till höst-Vasa med gulddrömmarna levande, men VIFK vill överraska motståndaren och bjuda på en kvalitetsmatch.

Kom och heja fram VIFK i kampen mot serieledaren och skapa en fantastisk stämning på Lemonsoft Stadion!

Köp biljetter i förväg: vifk.fi/osta-liput

 

Foto: Alla Synytska

Tillbaka till Nyheter