SHIELD 1 BLUE 47
6.6.2025

Lauantaina Lemonsoft stadionilla nähdään mielenkiintoinen kohtaaminen, kun Vasa IFK saa vastaansa Kansallisen liigan sarjakakkosen KuPSin. VIFK lähtee kuitenkin päättäväisesti haastamaan viime kauden hopeamitalistia.

Päävalmentaja Tomi Kärkkäinen tiedostaa ottelun vaikeusasteen – mutta luottaa omaan ryhmäänsä:

– HJK:n ohella he ovat mestarisuosikkeja, eikä suotta, kun katsoo heidän otteluitaan. Meidän täytyy näyttää kotikatsomolle, että pystymme haastamaan KuPSin. Että uskallamme pelata omaa peliämme, kunnioittaen heitä – mutta ilman pelkoa, Kärkkäinen sanoo.

Otteluun valmistautuva VIFK on saanut hengähtää hieman, sillä joukkueen ohjelmassa on ollut reilun kahden viikon mittainen tauko Kansallisesta liigasta maajoukkuetauon vuoksi. Pelaajat ovat palautuneet kevään rasituksista, ja tällä viikolla valtaosa ryhmästä on harjoitellut täysipainoisesti.

Kokoonpanosta puuttuu kuitenkin muutamia avainpelaajia. Laitapuolustaja Frida Peltonen on poissa sovitusta syystä, ja myös hyökkääjä Piita Kytölaakso ja keskikenttäpelaaja Nelli Varala jatkavat vielä kuntoutustaan. Myös entinen KuPSilainen, maalivahti Fanny Söderström, on ollut VIFK:n alkukauden sivussa loukkaantumisen vuoksi. Näiden kolmen loukkaantujan paluu on jo näköpiirissä.

KuPS on aloittanut kauden vahvasti. Viidestä ottelusta kasassa on neljä voittoa ja 12 pistettä. Ainoa tappio tuli sarja-avauksessa HJK:ta vastaan. Viimeisimmässä ottelussaan KuPS kukisti Åland Unitedin 2–1, mutta Kärkkäisen mukaan kuopiolaisetkaan eivät ole voittamattomia:

– Heidän viime ottelussaan Åland Unitedia vastaan peli ei pysynyt kasassa täysiä 90 minuuttia, joten meidän pitää olla kärsivällisiä.

Päävalmentaja tietää, että onnistumisen edellytyksenä on lähes virheetön suoritus.

– Meidän on onnistuttava täydellisesti ja pelattava huippupeli, jotta voimme haastaa heidät. Vastus on kova.

Lauantain ottelu Lemonsoft stadionilla alkaa klo 16.00. Vasa IFK toivoo paikalle runsaasti yleisöä kannustamaan huipputärkeät pisteet kotiin.

 

 

Siirry Uutiset-sivulle