Huvudsponsorer

Get the Flash Player to see this player.
Find us on Facebook
Söndag 16.05.2010

Tidig "seriefinal"

Då man ser på serietabellen efter två omgångar ser man att det helt plötsligt är en "tidig seriefinal" som VIFK ställs inför på Sankarinniemi (häftigt namn!) i Idensalmi söndag kl. 18.30.

PK-37 räknades till nedflyttningskandidaterna. Men ett samarbetsavtal med KuPS verkar fungera bättre än dylika ofta gör. Så man har helt enkelt haft bra nytta av de lånespelare som har erbjudits.

PK-37 har full poäng och 8-0 i målskillnad. Detta efter 3-0 borta mot KajHa och hela 5-0 hemma mot JBK. Svårt att säga vad det här betyder. JBK:s laguppställning kan variera från match till match. Plus att JBK hade stora besvär mot Korsholm i premiären. Efter serieöppningen mot KajHa blev det bråk om en kille som PK-37 hade fått från KajHa:s lokalkonkurrent AC Kajaani (div. 3). Det tragikomiska var att det visade sig att Rusanens spelrättigheter fanns i KajHa, som lämnade in en protest. Men här var man från PK-37:s sida helt oskyldiga till röran, så poängen blev kvar i Idensalmi.

VIFK har som bekant också full poäng. I likhet med PK-37 utan att ha släppt in några mål ännu. På förhand sett såg programmet ut att bjuda på en mängd "lätta" matcher i början av serien. Men i nuläget är PK-37 något av en "svart häst" i sammanhanget.

VIFK:s följande hemmamatch spelas mot Santa Claus (Rovaniemi) den 22:a maj.

C.S.